Výročie školy Pavla Demitru

Bude mať Dubnica nad Váhom Demitrovú ulicu?

Dňa 29.11.2016 by sa bývalá slovenská hokejová legenda Pavol Demitra dožil 42 rokov. V tento deň na jeho bývalej škole si naň spomínali aj preto, že ubehlo už 5 rokov od čestného pomenovania „Škola Pavla Demitru“. Každoročne v tento deň na škole prebiehajú rôzne športové aktivity. Tento rok prišli žiaci z Čiech zo ZŠ Otrokovice Trávniky, s ktorou má dubnická škola družbu. Pred samotnými zápasmi v prehadzovanej a v basketbale pri otvorení podujatia vystúpili s recitačným pásmom vlastnej tvorby žiaci „Školy Pavla Demitru“, ktoré vytvorili na jeho počesť.

otec P. Demitru a Majka
Riaditeľ školy odovzdáva nové tričko s logom školy otcovi a manželke Pavla Demitru

  Oproti minulým rokom však tohtoročné podujatie malo predsa len výnimočný priebeh. Po mnohých rokoch zavítal do bývalej školy svojho syna aj otec Pavol Demitra starší. Po prvý krát videl Sieň slávy Pavla Demitru. Od dojatia sa mu aj v očiach objavili slzy. Na syna stále nedokáže zabudnúť. Potom sa rozhovoril o synovi Pavlovi. Spomínal ako takmer každé ráno musel stávať o piatej, aby už o šiestej hodine bol na tréningu a potom o ôsmej už v škole. A to musel zvládnuť viac ako kilometer peši zo štadióna do školy. Občas ho síce odviezol autom, ale nie často, lebo aj chôdza bola podľa otca súčasťou tréningu. Pavol Demitra st. sľúbil, že niektoré predmety, ktoré vlastnil syn, daruje škole do siene slávy.  Druhým milým zážitkom bola aj účasť manželky Majky Demitrovej. V tento deň však neprišla iba spomínať na manžela, i keď prezradila, že občas domáce úlohy za Paľa robili aj jeho sestry, pretože mával tréningy aj popoludní. A ak dostal z úlohy zlú známku, tak samozrejme za to sestry vyhrešil. Majka prišla na školu hlavne ako autorka už druhej knižky, ktorú napísala pre deti. Predstavila novú knihu Príbehy z Veterníkova. Žiaci na I. stupni už čosi o knihe vedeli a tak beseda bola veľmi živá. Zároveň veterníkom aj spisovateľa pokrstila svoju knihu. Žiak, ktorý dal nejakú otázku dostal veterník, ktorý hneď mohol zjesť. Samozrejme na záver dostali veterníky všetci žiaci. Autorka hovorila hlavne o tom, že nielen keď bola malá, ale aj teraz má rada rozprávky, či príbehy pre deti. Inšpiráciou pre napísanie Príbehov z Trdelníkova a Príbehov z Veterníkova boli jej deti Zarka a Lucas. Po besede bola autogramiáda. Škola zakúpila 20 kusov kníh do školskej knižnice a aj tie sa stali povinným čítaním pre žiakov „Školy Pavla Demitru“.
    Ďalšími vzácnymi hosťami bol prezident SZĽH Ing. Martin Kohút a Demitrov spoluhráč Róbert Pukalovič, ktorí je dnes funkcionárom SZĽH. Róbert Pukalovič hlavne spomínal na „Demovu“ charizmu. Keď on prehovoril v kabíne všetci stíchli a počúvali a rešpektovali ho. Pán prezident potom riaditeľovi školy odovzdal obraz Pavla Demitru, ktorý bude tiež vystavený v Sieni slávy Pavla Demitru. Primátor mesta Dubnice nad Váhom Ing. Jozef Gašparík hovoril o svojej návšteve v mesta Jaroslavľ a o podpísanej vzájomnej dohode s Dubnicou nad Váhom na spolupráci v oblasti kultúry a športu.  Táto dohoda by napr. umožnila návštevu našich žiakov hokejistov v Jaroslavli. Riaditeľ školy Mgr. Ferdinand Brunovský spomenul, že ako Pavol dokázal v dobrom „sfanatizovať“ ľudí. Napríklad v Trenčíne hral iba rok ako dorastenec za mužov, potom išiel do Ameriky. Za Trenčín hral ešte jeden rok, keď sa v NHL nehralo.  A napriek tomu ho Trenčania obdivujú: pomenovali po ňom zimný štadión a fanúšikovia mu postavili pomník. Preto sa riaditeľ školy obrátil so žiadosťou na pána primátora, či by aj rodisko Pavla Demitru Dubnica nad Váhom, kde začínal aj s hokejom, nemohlo okrem školy mať pomenovanú aj jednu ulicu v meste.  Pani riaditeľka družobnej školy Mgr. Jana Večeřová spomínala, že letecká tragédia pri ktorej zahynul Demitra neobišla ani ich. Na palube lietadla boli až traja český hokejisti. Potom začala športová časť medzi chlapcami a dievčatami. Kým Dubničania bývajú úspešnejší vo futbale a florbale z predchádzajúcich súperení s Otrokovicami, teraz v basketbale i prehadzovanej boli lepší Otrokovičania.
K tomuto dňu sme dostali aj pozdravný list od Mgr. Ingrid Kováčovej, riaditeľky odboru základných škôl MŠ SR. Podujatie k piatemu  výročiu od udelenia čestného pomenovania školy na ZŠ s MŠ Pavla Demitru Centrum II Dubnica nad Váhom opätovne pripomenulo o akú výnimočnú osobnosť nielen slovenský šport pred piatimi rokmi prišiel.

Foto z akcie

Slávnostné otvorenie F. Brunovský, M. Demitrová, Ing. Kohút a Ing. Gašparíkvýročie školy P. Demitru


Žiaci sa prezentujú vlastnou tvorbou
výročie školy P. Demitru


Nástup športovcov z Otrokovíc
výročie školy P. Demitru


F. Brunovský odovzdáva Tričko s logom školy P. Demitrovi st.
výročie školy P. Demitru


Prezident SZĽH odovzdáva dar škole - obraz P. Demitru
výročie školy P. Demitru


Hrala sa prehadzovaná a basketbal
výročie školy P. Demitru


Spisovateľka M. Demitrová hovorí o svojej knihe
výročie školy P. Demitru


Krstenie knihy Príbehy z Veterníkova veterníkom
výročie školy P. Demitru


Žiaci pri besede so záujmom počúvali autorku knihy
výročie školy P. Demitru


Média o M. Demitrovú mali veľký záujem
výročie školy P. Demitru


P. Demitra po prvý krát v sieni slávy svojho syna
výročie školy P. Demitru


Prezident SZĽH Ing. Kohút a R. Pukalovič v sieni slávy
výročie školy P. Demitru


Primátor Ing. Gašparík a P. Demitra starší
výročie školy P. Demitru


Bývalí futbaloví spoluhráči P. Demitra st. a F. Brunovský riad. školy spomínajú zašlé časy
výročie školy P. Demitru


Prezident SZĽH Ing. Kohút, R. Pukalovič a Ing. Gašparík
výročie školy P. Demitru


Riaditeľka školy z Otrokovíc J. Večerová s vedúcou oddelenia školstva Mgr. Berec
výročie školy P. Demitru